Jaką baterię do łazienki wybrać ?

Niezależnie od tego, czy remontujesz toaletę, czy dopiero zaczynasz jej budowę od zera, potrzebujesz dopasowanej baterii łazienkowej. Wybór odpowiednich modeli nie musi być trudny, mimo że na rynku jest wiele opcji do wyboru. Zanim zdecydujesz, jaką baterię do łazienki wybrać, zapoznaj się z poniższym przewodnikiem, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Rodzaje instalacji

Jeśli wymieniasz stary kran na nowy, najlepiej użyć tego samego typu instalacji. Otwory będą pasować do siebie i nie będziesz musiał się martwić, czy kran będzie działał. Jeżeli budujesz nowy dom lub przeprowadzasz duży remont, będziesz mieć większą możliwość wyboru dowolnego rodzaju instalacji.

1. Bateria naścienna – mocuje się ją do ściany nad zlewem. Wiele osób wybiera baterię naścienną ze względu na jej wygląd i styl. Jest zarówno nowoczesna, jak i funkcjonalna.
2. Bateria stojąca – łączy w sobie wylewkę i uchwyt sterujący ciepłą i zimną wodą. Ten typ baterii łazienkowej zazwyczaj wymaga tylko jednego otworu do instalacji wodociągowej w zlewie lub wannie.
3. Bateria do łazienki z prysznicem – zazwyczaj składa się z dwóch części: zestawu montażowego i zaworu montowanego do ściany.

Która bateria jest odpowiednia dla Ciebie?

Styl i kolor armatury łazienkowej stanowią wykończenie łazienki. Chociaż wydaje się to mniej ważne niż styl wanny czy rozmiar toaletki, nadal jest cennym, choć subtelnym elementem wystroju łazienki. Jeśli zmieniasz stary kran, weź pod uwagę, że zmiana stylu może odświeżyć wystrój pomieszczenia w przystępny cenowo sposób.

Style

Styl baterii to pole do zabawy: możesz dopasować swoją nowoczesną łazienkę do eleganckiej, współczesnej baterii lub stworzyć ciekawe zestawienie w stylu retro i vintage. Nowoczesne baterie są zwykle bardziej kanciaste, z ostrymi narożnikami i wodospadami. Tradycyjniejsze style mają zakrzywione wylewki i ozdobniejsze uchwyty.

Wykończenie ma również istotny wpływ na ogólny wygląd łazienki. Idealnie byłoby dopasować wszystkie wykończenia w tym samym pomieszczeniu do siebie. Chociaż nie jest to konieczne, nadaje łazience wrażenie harmonii.

1. Chrom – najpopularniejsze wykończenie wszystkich rodzajów baterii. Minusem jest to, że należy ją regularnie czyścić z plam wodnych.
2. Chrom szczotkowany – ten sam srebrny kolor co chrom, z dodatkiem matowego wykończenia. Jeśli nie lubisz zbytniego połysku, jest to dobra opcja.
3. Mosiądz – obecnie jedno z najbardziej modnych wykończeń. Mosiądz ma ciepły, głęboki złoty kolor, który pasuje do stylu retro i tradycyjnego.
4. Nikiel – zbliżony odcieniem do chromu, nikiel jest w nieco cieplejszym, złotym odcieniu. Dostępny w odblaskowym lub szczotkowanym wykończeniu.
5. Brąz – ciemniejszy niż mosiądz. Idealny do luksusowej łazienki przypominającej spa w Twoim wymarzonym domu.
6. Czerń – coraz popularniejsze są nowoczesne i efektowne czarne wykończenia. Dobrze ukrywa zabrudzenia (zwłaszcza jeśli wykończenie jest matowe) i kontrastuje z jasnymi blatami i zlewami.